Výchova
Nový obojek a vodítko 
Nejlepší pro vás i vašeho jorkšírka bude když ho na obojek a vodítko budete učit při hře. Nejdřív ho ale nechte ať si vodítko s obojkem očuchá. Ze začátku se bude snažit obojek sundat, přesto mu obojek moc neutahujte. Rychle si na něj zvykne. Až si váš pějsek na obojek zvykne, vždy po procházce mu ho sundejte, stálým nošením se mu ničí srst.
Povel "ke mě"
Když necháte yorkšírka běhat bez vodítka na místě, kde nejezdí auta, naučte ho reagovat na povel "ke mě". S povelem "ke mě" musí být vždy spojeno něco příjemného. Bude-li mít váš yorkšírek s tímto povelem spojeny protichůdné zkušenosti, budete se s dalším výcvikem namáhat zbytečně. Když zavoláte na psa "ke mě" a pak ho potrestáte, pes znejistí a nebude vás poslouchat. Když bude žádoucím způsobem reagovat na vaše zavolání, výrazně ho pochvalte a odměňte ho pamlskem. Buďte neústupní, když na váš povel pes nezareaguje z toho důvodu,že je právě zaujat něčím jiným. Musí se totiž naučit správně reagovat, kdykoli na něj zavoláte jeho jménem a vyslovíte povel "ke mě". Jako "vůdce smečky" si musíte vynutit poslušnost. Jen tak může být váš pes chráněn před nebezpečnými situacemi, např. pře pouličním provozem.
Povel "fuj"
Při povelu "fuj" musí být psovi jasné, že existují věci, které jsou pro něj tabu. Např. okusování nábytku nebo bot a jiné zlozvyky. Při výchově psa k tomu, aby si uvědomil, co smí a a co nesmí, pomůže, když má jeho nepříčetné chování zcela vážný důsledek. Po každé nežádoucí rozpustilosti musí následovat přísně vyslovené "fuj", kterým je třeba psa napomenout ihned poté, co jeho nepatřičné chování zpozorujete!
Povel "sedni"
Chcete-li naučit psa povelu "sedni", nasaďte mu raději vodítko. Pomocí vodítka psovi zlehka zvedněte hlavu, volnou rukou mu stlačte zadeček směrem dolů a současně zřetelně vyslovte povel "sedni". Když pes zůstane sedět, pohlaďte ho. Tuto pochvalu můžete ještě zesílit, když k tomu dodáte s náležitou intonací "hodný" nebo "hodná". Neprovádějte však tento nácvik poslušnosti hned zpočátku příliš dlouho. Psa by to brzy přestalo bavit.
Povel "místo"
Zvládnutím tohoto povelu se má dosáhnout toho, aby pes zůstal na svém místě, když se vzdálíte. Nácvik probíhá podobně jako u povelu "sedni". Vyslovte povel a přitom stlačujte psovi šíji a zadeček k zemi tak, aby si lehl. Pokud bude chtít zase hned vstát, zopakujte povel "místo" a tlakem na záda zabraňte psovi v pohybu. Toto těžké cvičení provádějte několikrát denně, pokaždé povel jednou až dvakrát zopakujte a nešetřete chválou. Jestliže yorkšírek pochopil, co tento povel znamená, zůstane ležet do té doby, než ho z dané polohy osvobodíte povelem "ke mě". Při nácviku povelu "místo" se každý den vzdaluje od psa o kousek dál a pokračujte do té doby, než se vám podaří psa udržet na původním místě i tehdy, když vás nevidí. Nezapomínejte psa patřičně chválit a odměňovat ho psími suchary.
Komentáře
Přehled komentářů
Nechte ho tak ho to za chvily prejde....Mejte se pekne a pekne si vychovejte!!!..!!!
Nelle
(Endy, 6. 11. 2006 11:34)Ahoj, pro pejska je asi velkej šok, že byl odnesený od maminky, i když co já vím, zatím to všichni naši pejsci snášeli docela v pohodě. Kolik je vašemu pejskovi? Nebyl na odběr moc mladý? Jinak ale nemějte strach, pokud je to jen klepání, snad nepůjde o nic hrozného, je spíš fakt jen vyplašený. Mazlete to, hřejte ho, a dávejte si ho na prsa, at slyší tlukot vašeho srdce.
pomoc
(nella, 4. 11. 2006 8:20)ja sem si vcera dovezla z vyskova stene jorksira (pes)a ja se chci zeptat on se od vcerejska porad klepe je to tim ze u sebe nema maminku nebo co prosim odpovez
-----
(kkkchulk, 8. 11. 2006 17:24)